Looking for a large quantity of P8C20-1101-000? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | P8C20-1101-000 |
| Brand Name | Printronix |
| Product Type | Line Matrix Printer |
| Technical Information | |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 33.3 lps |
| Maximum Print Resolution | 180 x 144 dpi |
| Interfaces/Ports | |
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Plain Paper Continuous Form Fanfold Perforated Paper |
| Media Size |
Letter - 8.50" x 11" Custom Size |
| Reliability | |
| MTBF | 10000 Hour |
| Power Description | |
| Input Voltage |
110 V AC 220 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Floor Standing |
| Height | 40.5" |
| Width | 27" |
| Depth | 29" |
| Weight (Approximate) | 200 lb |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ENERGY STAR |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no P8C20-1101-000. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.