Looking for a large quantity of T52X8-0130-600? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | T52X8-0130-600 |
| Brand Name | Printronix |
| Product Type | Thermal Transfer Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 8 in/s |
| Maximum Print Resolution | 203 dpi |
| Maximum Print Width | 8.50" |
| Memory | |
| Standard Memory | 64 MB |
| Interfaces/Ports | |
| Parallel Port | Yes |
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Display & Graphics | |
| Display Screen Type | LCD |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Roll Fed Fanfold Label Tag Ticket Plain Paper Film Synthetic Media Thermal Transfer Label |
| Media Thickness | 10 mil |
| Maximum Label Width | 8.75" |
| Power Description | |
| Input Voltage |
110 V AC 220 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 13" |
| Width | 15.4" |
| Depth | 20.5" |
| Weight (Approximate) | 43 lb |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ENERGY STAR |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no T52X8-0130-600. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.