Looking for a large quantity of E630FDQS4? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | E630FDQS4 |
| Brand Name | Promise |
| Product Type | SAN Array |
| Storage | |
| Number of Hard Drives Supported | 16 |
| Number of Hard Drives Installed | 16 |
| Total Hard Drive Capacity Installed | 64 TB |
| Controllers | |
| RAID Levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60, 1E |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 16 |
| Number of 2.5"/3.5" Bays | 16 |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | Near Line SAS (NL-SAS) |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 3U |
| Height | 5.2" |
| Width | 17.6" |
| Depth | 20" |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
WEEE RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no E630FDQS4. Or Request a Quote below: