Looking for a large quantity of E830FDQS2? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | E830FDQS2 |
| Brand Name | Promise |
| Product Type | SAN Array |
| Storage | |
| Number of Hard Drives Supported | 24 |
| Number of Hard Drives Installed | 24 |
| Total Hard Drive Capacity Installed | 48 TB |
| Number of Solid State Drive Supported | 24 |
| Controllers | |
| Controller Type |
6Gb/s SAS Serial ATA/600 |
| RAID Levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60, 1E, JBOD |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 24 |
| Number of 2.5"/3.5" Bays | 24 |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | 6Gb/s SAS |
| SAN Interface | Fibre Channel |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 4U |
| Height | 6.9" |
| Width | 17.6" |
| Depth | 20" |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
RoHS WEEE |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no E830FDQS2. Or Request a Quote below: