Looking for a large quantity of 901-7762-US03? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 901-7762-US03 |
| Brand Name | Ruckus Wireless |
| Product Type | Wireless Access Point |
| Technical Information | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11n |
| Indoor Antenna Range | 492.1 ft |
| Outdoor Antenna Range | 984.3 ft |
| Wireless Transmission Speed | 600 Mbit/s |
| Interfaces/Ports | |
| Ethernet Technology |
Ethernet Fast Ethernet Gigabit Ethernet |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| VGA | No |
| HDMI | No |
| USB | No |
| Powerline | No |
| Management Port | No |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
Pole-mountable Ceiling Mountable Wall Mountable |
| Height | 5.6" |
| Width | 7.7" |
| Depth | 9.4" |
| Weight (Approximate) | 4.19 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
WEEE RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 901-7762-US03. Or Request a Quote below: