Looking for a large quantity of MZ7GE120HMGR-000AZ? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | MZ7GE120HMGR-000AZ |
| Brand Name | Samsung |
| Product Type | Solid State Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 120 GB |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 530 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 410 MB/s |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type | Internal |
| Drive Width | 2.5" |
| Height | 0.3" |
| Width | 2.8" |
| Depth | 3.9" |
| Weight (Approximate) | 2.22 oz |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
WEEE RoHS China RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no MZ7GE120HMGR-000AZ. Or Request a Quote below: