Looking for a large quantity of MZ-M5E500BW? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | MZ-M5E500BW |
| Brand Name | Samsung |
| Product Type | Solid State Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 500 GB |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 540 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 520 MB/s |
| Buffer | 512 MB |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | mini-SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | Plug-in Module |
| Height | 2" |
| Width | 1.2" |
| Depth | 0.2" |
| Weight (Approximate) | 0.32 oz |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no MZ-M5E500BW. Or Request a Quote below: