Looking for a large quantity of SCX-8123NA/XAA? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | SCX-8123NA/XAA |
| Brand Name | Samsung |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Technical Information | |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 23 |
| Maximum Print Resolution | 9600 x 600 dpi |
| Duplex Printing | Automatic |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 7" |
| Display Screen Type | LCD |
| Touchscreen | Yes |
| Scanner | |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution | 600 dpi |
| Copier | |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Monochrome |
| Fax | |
| Fax Color | Monochrome |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Plain Paper Thick Paper Thin Paper Card Stock Color Paper Bond Paper Label Envelope Preprinted Paper Letterhead Recycled Paper Cotton Paper Archive Paper Glossy Paper |
| Media Size |
Ledger - 17.01" x 10.98" A3 - 11.69" x 16.54" Legal - 8.50" x 14.02" Letter - 8.50" x 10.98" Officio Folio - 8.27" x 12.99" A4 - 8.27" x 11.69" JIS B5 - 7.17" x 10.12" ISO B5 - 6.93" x 9.84" Executive - 10.51" x 7.24" A5 - 5.83" x 8.27" Statement - 8.50" x 5.51" Custom Size Tabloid - 11" x 17" |
| Media Handling |
2 x Input Tray 520 Sheet 1 x Multipurpose Tray 100 Sheet 1 x Output Tray 500 Sheet 1 x Duplex Automatic Document Feeder 100 Sheet |
| Standard Input Media Capacity | 1140 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 100000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 31.3" |
| Width | 22" |
| Depth | 23.6" |
| Weight (Approximate) | 118.4 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
ENERGY STAR EPEAT Bronze |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no SCX-8123NA/XAA. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.