Looking for a large quantity of SCX-8240NA/XAA? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | SCX-8240NA/XAA |
| Brand Name | Samsung |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Technical Information | |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 40 |
| Maximum Print Resolution | 9600 x 600 dpi |
| Duplex Printing | Automatic |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 8.9" |
| Display Screen Type | LCD |
| Touchscreen | Yes |
| Scanner | |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution | 600 dpi |
| Copier | |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Monochrome |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Plain Paper Thin Paper Bond Paper Pre-punched Paper Preprinted Paper Recycled Paper Label Card Stock Letterhead Thick Paper Cotton Paper Color Paper Archive Paper Glossy Paper Extra Heavy Paper Envelope Heavy Paper |
| Media Size |
A3 - 11.69" x 16.54" A4 - 8.27" x 11.69" A5 - 5.83" x 8.27" B4 - 9.84" x 13.90" B5 - 6.93" x 9.84" Letter - 8.50" x 10.98" Legal - 8.50" x 14.02" Officio Folio - 8.27" x 12.99" B5 (JIS) Executive - 7.24" x 10.51" Statement - 8.50" x 5.51" Tabloid - 11" x 17" Custom Size |
| Media Handling |
2 x Cassette 520 Sheet 1 x Multipurpose Tray 100 Sheet 1 x Duplex Automatic Document Feeder 100 Sheet 1 x Output Tray 500 Sheet |
| Standard Input Media Capacity | 1140 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 150000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 33.6" |
| Width | 26.7" |
| Depth | 30" |
| Weight (Approximate) | 204 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EPEAT Bronze |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no SCX-8240NA/XAA. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.