Looking for a large quantity of SL-C460W/XAA? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | SL-C460W/XAA |
| Brand Name | Samsung |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Technical Information | |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 19 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 4 |
| Maximum Print Resolution | 2400 x 600 dpi |
| Wireless Print Technology |
Google Cloud Print Samsung Mobile Print Wi-Fi Direct |
| Duplex Printing | Manual |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
| Display & Graphics | |
| Display Screen Type | LCD |
| Scanner | |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution | 600 dpi |
| Copier | |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Color |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Plain Paper Thin Paper Bond Paper Preprinted Paper Recycled Paper Label Card Stock Thick Paper Cotton Paper Color Paper Glossy Paper |
| Media Size |
A4 - 8.30" x 11.70" Letter - 8.50" x 11" Legal - 8.50" x 14" 3" x 6" |
| Media Handling |
1 x Output Bin 50 Sheet 1 x Cassette 150 Sheet |
| Standard Input Media Capacity | 150 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 20000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 11.4" |
| Width | 16" |
| Depth | 14.3" |
| Weight (Approximate) | 28.3 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ECO |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no SL-C460W/XAA. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.