Looking for a large quantity of SL-M4070FX/XAA? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | SL-M4070FX/XAA |
| Brand Name | Samsung |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Technical Information | |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 42 |
| Maximum Print Resolution | 1200 x 1200 dpi |
| Wireless Print Technology | Samsung Mobile Print |
| Duplex Printing | Automatic |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 4.3" |
| Display Screen Type | LCD |
| Touchscreen | Yes |
| Scanner | |
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution | 1200 dpi |
| Copier | |
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Monochrome |
| Fax | |
| Fax Color | Monochrome |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Plain Paper Thin Paper Recycled Paper Thick Paper Archive Paper Bond Paper Card Stock Preprinted Paper Transparency Envelope Label Cotton Paper Color Paper |
| Media Size |
A4 - 8.30" x 11.70" A5 - 5.80" x 8.30" A6 - 4.10" x 5.80" ISO B5 JIS B5 Executive - 10.50" x 7.25" Letter - 8.50" x 11" Oficio Custom Size Statement - 8.50" x 5.50" Folio - 8.27" x 13" Legal - 8.50" x 14" Envelope No. 10 Monarch Envelope DL Envelope - 4.30" x 8.66" C5 Envelope - 9" x 6.68" C6 Envelope - 4.50" x 6.37" Envelope No. 9 Postcard - 5.82" x 3.92" Index Card - 5" x 8" |
| Media Handling |
1 x Duplex Automatic Document Feeder 50 Sheet 1 x Output Bin 150 Sheet 1 x Output Tray 1 Sheet 1 x Cassette 250 Sheet 1 x Multipurpose Tray 50 Sheet |
| Standard Input Media Capacity | 300 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 100000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 19" |
| Width | 18.5" |
| Depth | 17.5" |
| Weight (Approximate) | 37.8 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ECO |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no SL-M4070FX/XAA. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.