Looking for a large quantity of ML-6515ND/XAA? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | ML-6515ND/XAA |
| Brand Name | Samsung |
| Product Type | Laser Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 65 |
| Maximum Print Resolution | 1200 x 1200 dpi |
| USB Direct Printing | Yes |
| Wireless Print Technology | Samsung Mobile Print |
| Processor & Chipset | |
| Processor Speed | 700 MHz |
| Memory | |
| Maximum Memory | 768 MB |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Size |
A4 - 8.30" x 11.70" 2.99" x 5" Legal - 8.50" x 14.02" Letter - 8.50" x 11" B5 (JIS) - 7.17" x 10.12" ISO B5 Executive - 10.50" x 7.25" A5 - 5.80" x 8.30" Statement - 8.50" x 5.50" A6 - 4.10" x 5.80" Postcard - 5.82" x 3.92" Monarch Envelope Envelope No. 10 DL Envelope - 4.30" x 8.66" C5 Envelope - 3.37" x 9" C6 Envelope - 3.19" x 6.37" Envelope No. 9 Custom Size 3.88" x 7" |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Number of Input Trays Supported | 5 |
| Standard Input Media Capacity | 620 sheets |
| Maximum Input Media Capacity | 3660 sheets |
| Reliability | |
| Duty Cycle | 275000 |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 16.5" |
| Width | 18.3" |
| Depth | 21.3" |
| Weight (Approximate) | 76.7 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
ENERGY STAR EPEAT Bronze |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no ML-6515ND/XAA. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.