Looking for a large quantity of MZ-7LM960E? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | MZ-7LM960E |
| Brand Name | Samsung |
| Product Type | Solid State Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 960 GB |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 520 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 475 MB/s |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type | Internal |
| Drive Width | 2.5" |
| Height | 2.8" |
| Width | 3.9" |
| Depth | 0.4" |
| Weight (Approximate) | 2.24 oz |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no MZ-7LM960E. Or Request a Quote below: