Looking for a large quantity of SDC-8340BU? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | SDC-8340BU |
| Brand Name | Samsung |
| Product Type | Network Camera |
| Technical Information | |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision Distance | 82 ft |
| Number of IR LEDs | 28 |
| Display & Graphics | |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Color Supported | Color |
| Effective Camera Resolution | 1.3 Megapixel |
| Video | |
| Maximum Video Resolution | 1280 x 720 |
| Lens | |
| Maximum Focal Length | 3.60 mm |
| Network & Communication | |
| Connectivity Technology | Cable |
| Remote Management | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Bullet |
| Height | 2.8" |
| Width | 2.8" |
| Depth | 7.9" |
| Weight (Approximate) | 8.48 oz |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no SDC-8340BU. Or Request a Quote below: