Looking for a large quantity of SDH-P4040? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | SDH-P4040 |
| Brand Name | Samsung |
| Product Type | Video Surveillance System |
| Technical Information | |
| Number of Channels | 8 |
| Connectivity Technology | Wired |
| HD Recording | Yes |
| System Components |
Digital Video Recorder Camera |
| Storage | |
| Hard Drive | 2 TB |
| Video | |
| Video Formats | H.264 |
| Video System | 960H |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Frame Rate | 120 Frames Per Second |
| Camera | |
| Maximum Camera Resolution | 800 |
| Night Vision | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Composite Video In | Yes |
| Total Number of Audio In Ports | 4 |
| Total Number of Audio Out Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Height | 2.3" |
| Width | 16.3" |
| Depth | 6.9" |
| Weight (Approximate) |
3.10 lb - DVR 8.48 oz - Camera |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no SDH-P4040. Or Request a Quote below: