Looking for a large quantity of 11215-04-40G? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 11215-04-40G |
| Brand Name | Sapphire |
| Product Type | Graphic Card |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Line | Radeon |
| Chipset Series | R7 200 |
| Chipset Model | R7 250 |
| GPU Clock | 800 MHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 1 GB |
| Memory Technology | GDDR5 |
| Bus Width | 128 bit |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| DVI | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Slot Space Required | Dual |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Cooler Type | Passive Cooler |
| Height | 2" |
| Width | 4.7" |
| Length | 7.3" |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 11215-04-40G. Or Request a Quote below: