Looking for a large quantity of WWCL91061? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | WWCL91061 |
| Brand Name | Sato |
| Product Type | Thermal Transfer Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 7.99 in/s |
| Maximum Print Resolution | 305 dpi |
| Maximum Print Width | 6.50" |
| Memory | |
| Standard Memory | 320 MB |
| Interfaces/Ports | |
| Parallel Port | Yes |
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Roll Paper Continuous Label Die-cut Label Linerless Fanfold Tag Ticket Label |
| Maximum Label Width | 7.09" |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 12.6" |
| Width | 13.3" |
| Depth | 18" |
| Weight (Approximate) | 42 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
RoHS ENERGY STAR |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no WWCL91061. Or Request a Quote below:
Refurbished Printers are sold with a 30-day replacement warranty only. All sales are final.
These are sold in bulk packaging and toner is not included.