Looking for a large quantity of WWMB54080? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | WWMB54080 |
| Brand Name | Sato |
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 4 in/s |
| Maximum Print Resolution | 203 dpi |
| Maximum Print Width | 4.09" |
| Interfaces/Ports | |
| Infrared | Yes |
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Roll Paper Die-cut Label Gap Preprinted Linerless Continuous Receipt |
| Media Thickness | 7 mil |
| Maximum Label Width | 4.49" |
| Maximum Label Length | 11.80" |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Portable |
| Height | 6.5" |
| Width | 8" |
| Depth | 3.9" |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no WWMB54080. Or Request a Quote below: