Looking for a large quantity of STDD2000100? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | STDD2000100 |
| Brand Name | Seagate |
| Product Type | NAS Server |
| Storage | |
| Number of Hard Drives Installed | 1 |
| Total Hard Drive Capacity | 2 TB |
| Processor & Chipset | |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Speed | 1.70 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 2 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 2 |
| Number of 3.5" Bays | 2 |
| Controllers | |
| Controller Type | Serial ATA/300 |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0, 1, JBOD |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Software | |
| Operating System | NAS OS 4 |
| Management & Protocols | |
| Protocols |
CIFS/SMB NFSv3 HTTP FTP DAAP PTP MTP UPnPAV DHCP IPv4 IPv6 DNS DDNS AFP HTTPS SFTP SSH SNMP SMTP NTP Bonjour WEBDAV DFS iSCSI CHAP |
| Physical Characteristics | |
| Height | 6.7" |
| Width | 4.7" |
| Depth | 8.6" |
| Form Factor | Desktop |
| Weight (Approximate) | 7.73 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no STDD2000100. Or Request a Quote below: