Looking for a large quantity of STDP12000100? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | STDP12000100 |
| Brand Name | Seagate |
| Product Type | NAS Server |
| Storage | |
| Total Hard Drive Capacity | 12 TB |
| Processor & Chipset | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 8 |
| Number of 3.5" Bays | 8 |
| Controllers | |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Software | |
| Operating System | NAS OS |
| Management & Protocols | |
| Protocols | iSCSI |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.7" |
| Width | 18.8" |
| Depth | 30.4" |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Weight (Approximate) | 44 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no STDP12000100. Or Request a Quote below: