Looking for a large quantity of MX-4101N? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | MX-4101N |
| Brand Name | Sharp |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Technical Information | |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 41 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 41 |
| Maximum Print Resolution | 1200 x 1200 dpi |
| Duplex Printing | Automatic |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Scanner | |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution | 600 dpi |
| Copier | |
| Copy Color | Color |
| Media Types & Handling | |
| Media Type |
Plain Paper Preprinted Paper Recycled Paper Pre-punched Paper Letterhead Bond Paper Heavy Paper Label |
| Media Size |
Letter Monarch Envelope Com10 Envelope Legal Ledger Statement 5.50" x 8.50" 8.50" x 14" 11" x 17" |
| Media Handling |
2 x Drawer 500 Sheet 1 x Bypass Tray 100 Sheet 1 x Output Tray 500 Sheet 1 x Auto Duplex Unit 150 Sheet |
| Standard Input Media Capacity | 1100 sheets |
| Power Description | |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Floor Standing |
| Height | 38" |
| Width | 25.5" |
| Depth | 27.5" |
| Weight (Approximate) | 283 lb |
| Miscellaneous | |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | ENERGY STAR |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no MX-4101N. Or Request a Quote below: