Looking for a large quantity of CE-H21T11-S1? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | CE-H21T11-S1 |
| Brand Name | SIIG |
| Product Type | Video Extender Receiver |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
| Number of Output Devices Supported | 1 |
| Maximum Operating Distance | 230 ft |
| Video | |
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Physical Characteristics | |
| Height | 2.9" |
| Width | 3.6" |
| Depth | 1" |
| Weight (Approximate) | 1.06 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Country of Origin | Taiwan |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no CE-H21T11-S1. Or Request a Quote below: