Looking for a large quantity of AC-PW0P12-S1? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | AC-PW0P12-S1 |
| Brand Name | SIIG |
| Product Type | Auto Adapter |
| Technical Information | |
| Device Supported |
Smartphone Tablet PC iPhone iPad USB Device |
| Universal Adapter | Yes |
| Power Description | |
| Input Voltage |
12 V DC 24 V DC |
| Output Voltage | 5 V DC |
| Maximum Output Current | 5 A |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.8" |
| Width | 2.6" |
| Depth | 0.8" |
| Weight (Approximate) | 1.92 oz |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Country of Origin | China |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no AC-PW0P12-S1. Or Request a Quote below: