Looking for a large quantity of ID-US0511-S1? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | ID-US0511-S1 |
| Brand Name | SIIG |
| Product Type | USB Hub |
| Technical Information | |
| Host Interface | USB |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Number of USB 3.0 Ports | 7 |
| Physical Characteristics | |
| Color | Black |
| Form Factor | External |
| Height | 5.5" |
| Width | 2.7" |
| Depth | 1" |
| Weight (Approximate) | 11.20 oz |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Country of Origin | China |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no ID-US0511-S1. Or Request a Quote below: