Looking for a large quantity of SC-SA0U11-S1? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | SC-SA0U11-S1 |
| Brand Name | SIIG |
| Product Type | SATA Controller |
| Technical Information | |
| Host Interface | PCI Express 2.0 x2 |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels |
0 1 10 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of SATA Ports | 2 |
| Number of SATA Ports (Internal) | 2 |
| Physical Characteristics | |
| Height | 4.7" |
| Width | 6.5" |
| Depth | 0.8" |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Weight (Approximate) | 2.08 oz |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Country of Origin | China |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no SC-SA0U11-S1. Or Request a Quote below: