Looking for a large quantity of JU-VG0611-S1? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | JU-VG0611-S1 |
| Brand Name | SIIG |
| Product Type | Video Adapter |
| Technical Information | |
| Adapter Type | USB/VGA |
| Connector on First End | 1 x 10-pin Type A Male USB 3.0 USB |
| Connector on Second End | 1 x 15-pin DB-15 Female VGA |
| Physical Characteristics | |
| Color | Black |
| Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Height | 1" |
| Width | 2.4" |
| Depth | 0.5" |
| Weight (Approximate) | 0.96 oz |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Country of Origin | Taiwan |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no JU-VG0611-S1. Or Request a Quote below: