Looking for a large quantity of 01-SSC-0727? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 01-SSC-0727 |
| Brand Name | SonicWall |
| Product Type | Wireless Access Point |
| Technical Information | |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Frequency Band |
2.47 GHz 5.83 GHz |
| Total Number of Antennas | 6 |
| Number of Internal Antennas | 6 |
| Wireless Transmission Speed | 1.27 Gbit/s |
| MIMO Technology | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Ethernet Technology |
Ethernet Fast Ethernet Gigabit Ethernet |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| VGA | No |
| HDMI | No |
| USB | Yes |
| Powerline | No |
| Management Port | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
Wall Mountable Ceiling Mountable |
| Height | 1.5" |
| Diameter | 6.7" |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
WEEE RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 01-SSC-0727. Or Request a Quote below: