Looking for a large quantity of 01-SSC-0581? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 01-SSC-0581 |
| Brand Name | SonicWall |
| Product Type | Network Security/Firewall Appliance |
| Technical Information | |
| Firewall Protection Supported |
Intrusion Prevention Malware Protection Application Control Content Filtering Spyware Protection URL Filtering Denial of Service (DoS) Stateful Packet Filtering Signature-based Intrusion Prevention Distributed Denial of Service (DDoS) |
| Encryption Standard |
DES 3DES MD5 SHA-1 AES (128-bit) AES (192-bit) AES (256-bit) |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 5 |
| USB | Yes |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 5 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Standard | 10/100/1000Base-T |
| Wireless Specifications | |
| Wireless LAN | No |
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 1.4" |
| Width | 7.5" |
| Depth | 5.3" |
| Weight (Approximate) | 1.60 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 01-SSC-0581. Or Request a Quote below: