Looking for a large quantity of 01-SSC-4662? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 01-SSC-4662 |
| Brand Name | SonicWall |
| Product Type | Network Security/Firewall Appliance |
| Technical Information | |
| Encryption Standard |
3DES AES (128-bit) AES (192-bit) AES (256-bit) SHA-1 MD5 RSA DES WPA WPA2 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 5 |
| USB | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 5 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Standard | 10/100/1000Base-T |
| Wireless Specifications | |
| Wireless LAN | No |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Slots | 2 |
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.5" |
| Width | 10.5" |
| Depth | 7.1" |
| Weight (Approximate) | 3.05 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
RoHS WEEE |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 01-SSC-4662. Or Request a Quote below: