Looking for a large quantity of 01-SSC-4906? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 01-ssc-4906 |
| Brand Name | SonicWall |
| Product Type | Network Security/Firewall Appliance |
| Technical Information | |
| Firewall Protection Supported |
Remote Access Authentication Content Filtering Malware Protection Intrusion Prevention URL Filtering Web Content Filtering Deep Inspection Firewall Reassembly-free Deep Packet Inspection Gateway Antivirus Anti-spyware Denial of Service (DoS) Distributed Denial of Service (DDoS) Egress Filtering Cookies Blocking Dead Peer Detection |
| Encryption Standard |
3DES DES AES (142-bit) AES (128-bit) AES (256-bit) SHA-1 MD5 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 5 |
| USB | Yes |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 5 |
| Wireless Specifications | |
| Wireless LAN | No |
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 1.4" |
| Width | 7.5" |
| Depth | 5.6" |
| Weight (Approximate) | 13.44 oz |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
RoHS WEEE |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 01-SSC-4906. Or Request a Quote below: