Looking for a large quantity of 01-SSC-4959? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | 01-SSC-4959 |
| Brand Name | SonicWall |
| Product Type | Network Security/Firewall Appliance |
| Technical Information | |
| Firewall Protection Supported |
Application Layer Filtering Antivirus User Authentication Access Control Remote Access Authentication Malware Protection Intrusion Prevention Web Content Filtering Anti-spyware Packet Inspection Content Filtering Worm Scanning URL Filtering Anti-spam Trojan Horse Stateful Packet Filtering Anti-phishing Vulnerability Assessment Buffer Overflow Attack Denial of Service (DoS) PKI Support Keyword Filtering Java and ActiveX Blocking Cookies Blocking Ingress Filtering Egress Filtering IP Address Filtering Deep Inspection Firewall |
| Encryption Standard |
3DES AES (128-bit) AES (192-bit) AES (256-bit) MD5 SHA-1 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 7 |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Standard | 10/100/1000Base-T |
| Wireless Specifications | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11n |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Slots | 1 |
| Management & Protocols | |
| Manageable | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.5" |
| Width | 10.5" |
| Depth | 7.1" |
| Weight (Approximate) | 2.15 lb |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
WEEE RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no 01-SSC-4959. Or Request a Quote below: