Looking for a large quantity of PCS-XG80? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | PCS-XG80 |
| Brand Name | Sony |
| Product Type | Video Conference Equipment |
| Technical Information | |
| ITU-T Recommendation | H.323 |
| Video Bridging | Multipoint |
| Camera | |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Video | |
| Maximum Video Resolution | 704 x 576 |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
| Video Encoding |
H.261 H.263 H.263+ H.263++ H.264 |
| Audio | |
| Audio Encoding |
G.711 G.722 G.728 |
| Network & Communication | |
| Carrier Supported | ISDN |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
| S-Video In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| Video Input | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| Audio Line Out | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of S-Video Inputs | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Number of Video In | 1 |
| Physical Characteristics | |
| Height | 2.2" |
| Width | 11.1" |
| Depth | 9.6" |
| Weight (Approximate) | 4.85 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no PCS-XG80. Or Request a Quote below: