Looking for a large quantity of PEXUSB312A? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | PEXUSB312A |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Type | USB Adapter |
| Technical Information | |
| Host Interface | PCI Express x4 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.1 Ports | 2 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Height | 4.7" |
| Width | 0.7" |
| Weight (Approximate) | 1.80 oz |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported |
PC Linux |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
WEEE RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no PEXUSB312A. Or Request a Quote below: