Looking for a large quantity of ST10000SPEX? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | ST10000SPEX |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Type | 10Gigabit Ethernet Card |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express 2.0 x4 |
| Total Number of Ports | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network & Communication | |
| Network Technology | 10GBase-T |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Height | 4.7" |
| Depth | 3.2" |
| Thickness | 700 mil |
| Weight (Approximate) | 1.70 oz |
| Miscellaneous | |
| Device Supported | Server |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
WEEE RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no ST10000SPEX. Or Request a Quote below: