Looking for a large quantity of MBD-A1SAI-2750F? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | MBD-A1SAi-2750F |
| Brand Name | Supermicro |
| Product Type | Desktop Motherboard |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Socket | Socket BGA-1283 |
| Integrated Processor | |
| Integrated Processor Manufacturer | Intel |
| Integrated Processor Type | Atom |
| Integrated Processor Model | C2750 |
| Integrated Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Memory | |
| Number of Memory Slots | 4 |
| Memory Form Factor | SoDIMM |
| Maximum Memory | 32 GB |
| Memory Speed Supported |
1.60 GHz 1.33 GHz |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| I/O Controller | |
| Controller Type |
Serial ATA/600 Serial ATA/300 |
| Video | |
| Onboard Video | On-board Video Chipset |
| Graphics Controller Manufacturer | ASPEED |
| Graphics Controller Model | AST2400 |
| Network & Communication | |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Slots | 1 |
| Total Number of PCI Express Slots | 1 |
| Number of PCI Express x8 Slots | 1 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| VGA | Yes |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 6 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 2 |
| Number of Onboard USB 3.0 Ports | 2 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Mini ITX |
| Width | 6.8" |
| Depth | 6.8" |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS-6 |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no MBD-A1SAI-2750F. Or Request a Quote below: