Looking for a large quantity of MBD-X10DRL-C? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | MBD-X10DRL-C |
| Brand Name | Supermicro |
| Product Type | Server Motherboard |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Total Processor Supported | 2 |
| Processor Socket | Socket LGA 2011-v3 |
| Processor Supported | Xeon |
| Memory | |
| Number of Memory Slots | 8 |
| Memory Form Factor |
DIMM RDIMM LRDIMM |
| Maximum Memory | 512 GB |
| Memory Speed Supported |
2.13 GHz 1.87 GHz 1.60 GHz |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| I/O Controller | |
| Controller Type |
Serial ATA/600 12Gb/s SAS |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels |
0 1 5 6 10 50 60 |
| Video | |
| Onboard Video | On-board Video Chipset |
| Graphics Controller Manufacturer | ASPEED |
| Graphics Controller Model | AST2400 |
| Network & Communication | |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Slots | 3 |
| Total Number of PCI Express Slots | 3 |
| Number of PCI Express x8 Slots | 2 |
| Number of PCI Express x16 Slots | 1 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| VGA | Yes |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 6 |
| Number of SAS Interfaces | 8 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 5 |
| Number of Onboard USB 3.0 Ports | 2 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | ATX |
| Width | 12" |
| Depth | 10" |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no MBD-X10DRL-C. Or Request a Quote below: