Looking for a large quantity of MBD-X9SRD-F-B? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | MBD-X9SRD-F-B |
| Brand Name | Supermicro |
| Product Type | Server Motherboard |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket R LGA-2011 |
| Processor Supported | Xeon |
| Memory | |
| Number of Memory Slots | 4 |
| Memory Form Factor |
DIMM RDIMM UDIMM |
| Maximum Memory | 128 GB |
| Memory Speed Supported |
1.87 GHz 1.60 GHz 1.33 GHz 1.07 GHz |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| I/O Controller | |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels |
0 1 5 10 |
| Video | |
| Onboard Video | On-board Video Chipset |
| Graphics Controller Manufacturer | Matrox |
| Graphics Controller Model | G200eW |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Slots | 2 |
| Total Number of PCI Express Slots | 2 |
| Number of PCI Express x8 Slots | 2 |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 2 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 2 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Proprietary Form Factor |
| Width | 16" |
| Depth | 4.8" |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no MBD-X9SRD-F-B. Or Request a Quote below: