Looking for a large quantity of DS214PLAY? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | DS214PLAY |
| Brand Name | Synology |
| Product Type | NAS Server |
| Processor & Chipset | |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Speed | 1.60 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 1 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 2 |
| Number of 2.5"/3.5" Bays | 2 |
| Controllers | |
| Controller Type | Serial ATA/300 |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0, 1, JBOD |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| eSATA | Yes |
| Software | |
| Operating System | DiskStation Manager |
| Management & Protocols | |
| Protocols |
CIFS AFP NFS FTP WEBDAV CalDAV iSCSI Telnet SSH SNMP PPTP L2TP SSL/TLS RSync HTTPS SMTP POP3 IMAP IPP LPR |
| Physical Characteristics | |
| Height | 6.5" |
| Width | 4.3" |
| Depth | 9.2" |
| Weight (Approximate) | 2.80 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no DS214PLAY. Or Request a Quote below: