Looking for a large quantity of VP40031W2N? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | VP40031W2N |
| Brand Name | Thermaltake |
| Product Type | Computer Case |
| Technical Information | |
| Motherboard Supported |
ATX Micro ATX EATX |
| Number of Fans Supported | 5 |
| Number of Fans Installed | 4 |
| Installed Fan Size |
4.72" 7.87" |
| Bays | |
| Number of External 5.25" Bays | 1 |
| Number of External 3.5" Bays | 1 |
| Number of Internal 3.5" Bays | 5 |
| Number of Total Expansion Bays | 7 |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Slots | 8 |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Total Number of FireWire Ports | 0 |
| Total Number of Audio In Ports | 1 |
| Total Number of Audio Out Ports | 1 |
| Physical Characteristics | |
| Color | Black |
| Material |
Mesh Steel |
| Cooler Type | Liquid Cooler |
| Form Factor | Full-tower |
| Height | 21.1" |
| Width | 8.7" |
| Depth | 22.2" |
| Weight (Approximate) | 30.42 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no VP40031W2N. Or Request a Quote below: