Looking for a large quantity of TS8GPSD520? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | TS8GPSD520 |
| Brand Name | Transcend |
| Product Type | Solid State Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 8 GB |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 80 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 70 MB/s |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | IDE |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type | Internal |
| Drive Width | 2.5" |
| Height | 0.3" |
| Width | 2.7" |
| Depth | 3.9" |
| Weight (Approximate) | 1.90 oz |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no TS8GPSD520. Or Request a Quote below:
Orders for Transcend parts are final, non-refundable and non-cancellable. Please be sure to verify that you are buying the correct Transcend part. If you need assistance please call us at 1-800-821-3354.
Please consult your system manual for compatibility.