Looking for a large quantity of TS8XDVDS-W? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | TS8XDVDS-W |
| Brand Name | Transcend |
| Product Type | DVD-Writer |
| Technical Information | |
| Maximum CD Read Speed | 24x |
| Maximum CD Write Speed | 24x |
| Maximum CD Rewrite Speed | 24x |
| Maximum DVD Read Speed | 8x |
| Maximum DVD Write Speed | 8x |
| Maximum DVD Rewrite Speed | 8x |
| Optical Media Supported | DVD-RAM/±R/±RW |
| Media Layer Supported | Double-layer |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 2.0 |
| Physical Characteristics | |
| Color | White |
| Form Factor | External |
| Compatible Drive Bay Height | Slimline |
| Height | 0.5" |
| Width | 5.6" |
| Depth | 5.8" |
| Weight (Approximate) | 8.68 oz |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no TS8XDVDS-W. Or Request a Quote below:
Orders for Transcend parts are final, non-refundable and non-cancellable. Please be sure to verify that you are buying the correct Transcend part. If you need assistance please call us at 1-800-821-3354.
Please consult your system manual for compatibility.