Looking for a large quantity of TS256GCF800? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | TS256GCF800 |
| Brand Name | Transcend |
| Product Type | CompactFlash |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 256 GB |
| Memory Speed | 800x |
| Maximum Read Speed | 120 MB/s |
| Maximum Write Speed | 60 MB/s |
| Physical Characteristics | |
| Width | 1.4" |
| Thickness | 129.9 mil |
| Length | 1.7" |
| Weight (Approximate) | 0.40 oz |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no TS256GCF800. Or Request a Quote below:
Orders for Transcend parts are final, non-refundable and non-cancellable. Please be sure to verify that you are buying the correct Transcend part. If you need assistance please call us at 1-800-821-3354.
Please consult your system manual for compatibility.