Looking for a large quantity of E-100BTX-FX-05SMLCEU? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | E-100BTX-FX-05SMLCEU |
| Brand Name | Transition Networks |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| DVI | No |
| USB | No |
| Management Port | No |
| Number of LC Ports | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported |
Twisted Pair Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Single-mode |
| Fiber Optic Wavelength | 1310 nm |
| Maximum Distance Supported | 12.43 Mile |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Network Technology |
100Base-TX 100Base-FX |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 1" |
| Width | 3" |
| Depth | 4.7" |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no E-100BTX-FX-05SMLCEU. Or Request a Quote below: