Looking for a large quantity of N-GXE-POE-LC-01? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | N-GXE-POE-LC-01 |
| Brand Name | Transition Networks |
| Product Type | Gigabit Ethernet Card |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express 2.0 |
| Total Number of Ports | 2 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported |
Optical Fiber Twisted Pair |
| Network & Communication | |
| Network Technology |
1000Base-T 1000Base-X |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Plug-in Module |
| Height | 0.9" |
| Width | 4.8" |
| Depth | 6.5" |
| Weight (Approximate) | 2 lb |
| Miscellaneous | |
| Device Supported | PC |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
RoHS WEEE |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no N-GXE-POE-LC-01. Or Request a Quote below: