Looking for a large quantity of E-TBT-FRL-05(L)-NA? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | E-TBT-FRL-05(L)-NA |
| Brand Name | Transition Networks |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of ST Ports | 1 |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported |
Twisted Pair Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Maximum Distance Supported | 3.11 Mile |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Network Technology |
10Base-T 10Base-FL |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
Rack-mountable Wall Mountable |
| Height | 1" |
| Width | 3" |
| Depth | 3.9" |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no E-TBT-FRL-05(L)-NA. Or Request a Quote below: