Looking for a large quantity of S2220-1029-A1-NA? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | S2220-1029-A1-NA |
| Brand Name | Transition Networks |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 3 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| DVI | No |
| USB | Yes |
| Management Port | No |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of SC Ports | 1 |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported |
Optical Fiber Twisted Pair |
| Fiber Mode Supported | Single-mode |
| Fiber Optic Wavelength |
1310 nm 1550 nm |
| Maximum Distance Supported | 12.43 Mile |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology |
Ethernet Fast Ethernet Gigabit Ethernet |
| Network Technology |
10/100/1000Base-T 100Base-BX-U |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | External |
| Height | 1" |
| Width | 3.2" |
| Depth | 6.5" |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
WEEE RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no S2220-1029-A1-NA. Or Request a Quote below: