Looking for a large quantity of SBFTF1010-130-UK? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | SBFTF1010-130-UK |
| Brand Name | Transition Networks |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 3 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| DVI | No |
| USB | No |
| Management Port | No |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 3 |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Maximum Distance Supported | 328.08 ft |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology |
Ethernet Fast Ethernet |
| Network Technology | 10/100Base-TX |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
Rail-mountable Wall Mountable Rack-mountable |
| Height | 1" |
| Width | 3.2" |
| Depth | 4.8" |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
RoHS WEEE |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no SBFTF1010-130-UK. Or Request a Quote below: