Looking for a large quantity of SDSFX3114-111-LRT? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | SDSFX3114-111-LRT |
| Brand Name | Transition Networks |
| Product Type | Device Server |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Wireless Specifications | |
| Wireless LAN | No |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Network Standard | 100Base-FX |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| Phone Line (RJ-11) | No |
| Network (RJ-11) | No |
| USB | No |
| Serial Port | Yes |
| Parallel Port | No |
| Centronics Port | No |
| Management Port | No |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Number of Serial Ports | 1 |
| Number of SC Ports | 1 |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.2" |
| Width | 4.9" |
| Depth | 2.8" |
| Weight (Approximate) | 11.52 oz |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
RoHS WEEE |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no SDSFX3114-111-LRT. Or Request a Quote below: