Looking for a large quantity of SFBRM1040-140-NA? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | SFBRM1040-140-NA |
| Brand Name | Transition Networks |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| DVI | No |
| USB | Yes |
| Management Port | No |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported |
Optical Fiber Twisted Pair |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Number of SFP Slots | 2 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology |
Ethernet Fast Ethernet |
| Network Technology |
10/100Base-TX 100Base-X |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
Desktop Internal Rail-mountable Wall Mountable |
| Height | 1" |
| Width | 3.4" |
| Depth | 5" |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
WEEE RoHS |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no SFBRM1040-140-NA. Or Request a Quote below: