Looking for a large quantity of SGETF1039-110-UK? Call us at (800) 821-3354 or Request a Quote below and one of our sales representative will get in touch with you very soon.
| General Information | |
| Manufacturer Part Number | SGETF1039-110-UK |
| Brand Name | Transition Networks |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of LC Ports | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Media & Performance | |
| Maximum Distance Supported | 721.78 ft |
| Fiber Optic Cable Standard |
50/125 µm 62.5/125 µm |
| Network & Communication | |
| Network Technology |
10/100/1000Base-T 1000Base-SX |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
Rail-mountable Wall Mountable |
| Height | 1" |
| Width | 3.3" |
| Depth | 4.8" |
| Weight (Approximate) | 2 lb |
Please call at (800) 821-3354 and one of our representative will be happy to assist you with part no SGETF1039-110-UK. Or Request a Quote below: